De nieuwe muzikale familievoorstelling De brieven van Mia beleeft de première op 3 mei 2022 als onderdeel van Theater na de Dam, in Koninklijk Theater Carré.
Backstory
De brieven van Mia
Een verhaal vol maatschappelijke thema's
Wat doet dat eigenlijk met je, een oorlog meemaken? Als je je huis en familie achter moet laten omdat het te gevaarlijk is? Een moeilijke vraag, die auteur Astrid Sy op originele en speelse wijze weet te beantwoorden met het verhaal van Laila in het boek De brieven van Mia.
De brieven van Mia vertelt het verhaal van de elfjarige Syrische Laila, die een stapel oude brieven op de zolder van de 91-jarige Joodse Isa Cohen vindt. Voor ze het weet zit ze midden in een spannende speurtocht naar het lot van Mia, de briefschrijfster. Mia blijkt de in de oorlog verdwenen jeugdliefde van meneer Cohen. Maar wie was ze precies? En wat is er met haar gebeurd?
We volgen dit verhaal door de ogen van een oude Joodse man en een jong Syrisch meisje, die zelf net gevlucht is voor de oorlog. Langzaamaan ontstaat er een onwaarschijnlijke vriendschap tussen twee ogenschijnlijke tegenpolen. Samen proberen zij het mysterie van de kist vol brieven uit de Tweede Wereldoorlog te ontrafelen.
Foto: Lisa Zilver
Brug tussen heden en verleden
In juli 2017 bracht ROSE stories dit kinderboek van de hand van Astrid Sy uit, die met dit ontroerende en spannende verhaal een brug sloeg tussen heden en verleden én tussen twee verschillende culturen. Astrid schreef dit boek met een fascinatie voor beide thema’s. Als Nederlands-Zweeds-Fins-Senegalese heeft Astrid altijd al geweten hoe verschillend culturen kunnen zijn en hoe mensen toch in essentie op elkaar kunnen lijken. Als historicus en storyteller is Astrid elke dag bezig met het vertalen van de geschiedenis naar het heden. In 2018 werd De brieven van Mia genomineerd voor de Hotze de Roosprijs voor het beste debuut.
Foto's: Bart Grietens
Van boek naar theater
Fast forward naar 2021 en De brieven van Mia is bewerkt tot een indrukwekkende theatervoorstelling, door George & Eran Producties in coproductie met ROSE stories. De grote maatschappelijke thema’s uit het boek zijn teruggebracht tot menselijke proporties, zowel voor volwassenen als kinderen. De brieven van Mia gaat over wat oorlog met je doet, en is een spannende, muzikale zoektocht naar een gedeeld verleden. De voorstelling zal in 2022 op tournee gaan door heel Nederland.
Educatiepakket in thema
Bij de voorstelling is een uitgebreid digitaal educatiepakket verkrijgbaar voor scholieren, met filmpjes van de acteurs en printbare werkbladen. Het educatiepakket kan na de voorstelling gebruikt worden en behandelt thema’s als het heden en verleden, oorlog en vriendschap en identiteit. Veel scholen die deze voorstelling bezoeken kiezen ervoor een exemplaar van het boek De brieven van Mia aan de leerlingen mee te geven.

Lees meer over...
- Boeken
Als historicus is Astrid constant op zoek naar persoonlijke verhalen. Hoe is het voor een mens om een oorlog mee te maken? In haar debuut De brieven van Mia vervult Astrid haar grootste wens: ervoor zorgen dat alle verhalen die ze verzamelde gehoord worden. Met een enorm talent voor verhalen vertellen, maakt zij het meemaken van een oorlog begrijpelijk voor de jonge lezer.
- Makers
In 2022 komen ROSE stories en George & Eran Producties samen met de familievoorstelling De brieven van Mia, gebaseerd op het gelijknamige boek van Astrid Sy. De voorstelling is geschreven door George Elias Tobal en geregisseerd door Eran Ben-Michaël.
- Boeken
Laila woont samen met haar moeder, zus en broertje in een asielzoekerscentrum. Ze zijn gevlucht uit Syrië, waar Laila haar vader achter moest laten.